22.07.2010.
Ustavnom sudu je u relativno kratkom roku prispelo nekoliko stotina zahteva za rešavanjem sukoba nadležnosti između prekršajnih sudova i carinarnica iz Kladova,Niša, Kraljeva i Kragujevca, a samo u poslednjih mesec dana evidentirano je oko 160 takvih podnesaka. Neki od tih sporova vode se još od 2004. godine a nadležni organi obratili su se Ustavnom sudu tek krajem aprila, odnosno najveći broj u junu 2010. godine. Iako nije doprineo odugovlačenju postupaka, Sud je doveden u situaciju da ove predmete prioritetno rešava kako ne bi nastupila zastarelost. Iz tih razloga Sud će u ponedeljak 26. jula održati 32. Redovnu sednicu kako bi blagovremeno rešio jedan broj zahteva o sukobu nadležnosti između prekršajnih sudova i pojedinih carinarnica.
Jedan broj sporova Ustavni sud je već rešio na sednicama tokom jula 2010. godine i u tim predmetima stao na stanovište da je Uprava carina nadležna za vođenje prvostepenog carinskog prekršajnog postupka za prekršaj propisan Carinskim zakonom i drugim propisima kojima je to dato u nadležnost. To znači da se radi o kontinuiranoj nadležnosti Uprave carina, odnosno Komisije za prekršaje carinarnice za postupanje zbog prekršaja propisanih Carinskim zakonom kada nije doneto pravosnažno rešenje, sem u slučajevima iz člana 285. stav 2. Zakona o prekršajima, kada Komisija predmet ustupa nadležnom sudu.
Zakonom o prekršajima koji se primenjuje od 1. januara 2010. godine ustanovljena je redovna nadležnost sudova za prekršaje i dopunska, izuzetna nadležnost organa uprave da rešavaju u prekršajnim stvarima a iz člana 285. istog Zakona proizilazi da prekršajni postupak, kad je to propisano zakonom, vodi nadležan organ uprave, s tim što je članom 285. stav 2. isključena nadležnost organa uprave u tačno naznačenim slučajevima. S obzirom da je Zakonom o prekršajima propisano da gonjenje za prekršaj zastareva u svakom slučaju kada protekne dva puta onoliko vremana koliko se po Zakonu traži za zastarelost gonjenja i da se u nekim od dostavljenih predmeta postupak pred carinskim organima vodi još od 2004. odnosno 2005. godine, u ovim slučajevima postoji opasnost od zastarelosti, te stoga Ustavni sud i na ovaj način saopštava svoje stavove po spornim pitanjima.
Savetnik za odnose sa javnošću
Marija Petrić