01.04.2025.
Председница Уставног суда Снежана Марковић обратила се учесницима Регионалног састанка уставних судова „Примена праксе Европског суда за људска права у раду уставних судова“, који je, 31. марта и 1. априла 2025. године, одржан у хотелу „Метропол“, у Београду.
Председница Марковић је, поред осталог, истакла да је у нашем правном систему, а нарочито у пракси Уставног суда познавање и примена праксе Европског суда за људска права обавеза и од велике је важности за заштиту људских права и основних слобода и владавину права у нашој земљи.
- Уставни суд, поступајући у предметима по уставним жалбама, али и у предметима нормативне контроле, своју праксу усклађује са праксом и ставовима Европског суда за људска права - казала је председница Марковић и додала да је Уставни суд до сада изградио богату праксу о питањима примене и тумачења домаћег законодавства у односу на заштиту људских права и слобода, наслањајући се на општеприхваћене међународне стандарде, пре свега на Европску конвенцију о људским правима и праксу Европског суда за људска права.
Судија Уставног суда др Драгана Коларић одржала је уводно излагање у оквиру сесије посвећене праву на слободу и безбедност личности - одређивање и трајање притвора одређеног због узнемирења јавности. Судија Уставног суда др Наташа Плавшић модерирала је сесије „Положај оштећеног и неопходност имовинскоправног захтева - (не)усаглашеност са праксом Европског суда за људска права“, „Висина накнаде штете као основ за утврђење повреде права“ и „Право на породични живот - право детета“.
На састанку, који је осмишљен као интерактивна радионица, учествовали су и шеф канцеларије Савета Европе у Београду Janos Babity, председница Уставног суда Црне Горе Снежана Арменко, судија Врховног суда у пензији и бивша судија Уставног суда Катарина Манојловић Андрић, виши правник Европског суда за људска права Чедомир Раднић, представници делегације Европске уније у Србији, канцеларије Савета Европе у Београду, те саветници и сарадници из уставних судова Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије.
Састанак је организован са циљем да учесници размене искуства и знања о примени релеватних стандарда у свом свакодневном раду, а у оквиру заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе „Унапређивање заштите људских права у Србији“.