23.05.2025.
Председница Уставног суда Снежана Марковић и заменик председнице др Милан Шкулић присуствовали су, 22. маја 2025. године, свечаном отварању Годишњег саветовања судија Републике Србије „Судијски дани-2025“, које је уприличено у Врњачкој Бањи. Обраћајући се учесницима председница Марковић је, између осталог, казала да је током година одржавања, саветовање судија у Врњачкој Бањи прерасло национални и добило свој регионални и међународни карактер, што се, између осталог, потврђује и учешћем судија из региона, као и судија Европског суда за људска права.
- У остваривању својих функција, Уставни суд сарађује са државним органима и организацијама о питањима од интереса за очување уставности и законитости и заштите људских права и слобода - казала је председница Марковић и подсетила да су 4. новембра 2023. године ступили на снагу Закон о изменама и допунама Закона о заштити права на суђење у разумном року и Закон о измени и допуни Закона о Уставном суду.
Председница Марковић је рекла да је Законом о изменама и допунама Закона о заштити права на суђење у разумном року искључена примена предметног закона у односу на стечајне и извршне поступке који се воде ради намирења признатих или утврђених потраживања у којима је стечајни, односно извршни дужник предузеће са већинским друштвеним или државним капиталом, што значи да у овој врсти поступака судови више нису надлежни за заштиту права на суђење у разумном року и права на имовину, већ је то постала искључива надлежност Уставног суда, без обзира на то да ли је предметни поступак у току или је окончан.
- Почев од 4. новембра 2023. године, у складу са одредбама члана 16. Закона о изменама и допунама Закона о заштити права на суђење у разумном року, Уставном суду је од стране судова опште и посебне надлежности уступљено на даљи поступак и одлучивање више од 8.500 нерешених предмета проистеклих из примене Закона о заштити права на суђење у разумном року - рекла је председница Уставног суда и додала да је више од 4.800 подносилаца уставних жалби - радника предузећа са већинским друштвеним, односно државним капиталом, којима је Уставни суд усвојио уставну жалбу и утврдио право на накнаду материјалне штете у висини износа потраживања утврђених у судском поступку, у оквиру донетих више од 1.180 одлука о усвајању уставних жалби.
Председница Уставног суда је изразила уверење да дијалог између носилаца највиших правосудних функција и правних стручњака доприноси конструктивној дискусији из различитих углова, размени искуства и бољем разумевању у заштити људских права, а самим тим и изналажењу правих одговора на изазове са којима се данас као друштва суочавамо.
Годишње саветовање судија Републике Србије окупља судије из Србије и држава региона, еминентне правне стручњаке, професоре правних факултета, представнике адвокатских комора, струковних удружења и међународних организација. Организатор скупа је Врховни суд Србије.