Deseti kongres Udruženja ustavnih sudova frankofonije

09.05.2025.

Deseti kongres Udruženja ustavnih sudova frankofonije (ACCF) održan je od 6. do 8. maja u Bukureštu, u Rumuniji, a predsedavao mu je Ustavni savet Senegala. Sastanak je okupio ustavne sudove iz 35 država članica Udruženja, kao i predstavnike Međunarodne organizacije frankofonije, Venecijanske komisije, Konferencije afričkih ustavnih jurisdikicija i Ibero-američke konferencije ustavnog pravosuđa. Ustavni sud Srbije predstavljala je predsednica Snežana Marković.

Na kongresu su održana izlaganja i debate na temu „Tumačenje i revizija ustava: uloga ustavnog sudije“.

Tokom Generalne skupštine, koja se održava svake tri godine, razmatrana su pitanja od značaja za rad Udruženja. U okviru tačke 8. dnevnog reda Generalne skupštine razmatran je zahtev tzv. Ustavnog suda Kosova za prijem u članstvo ACCF. Tokom diskusije o predmetnom zahtevu, Ustavni sud Srbije je izneo svoj principijelni stav i pravne argumente zašto tzv. Ustavni sud Kosova ne ispunjava uslove za prijem u tu organizaciju, kao i da je zahtev u suprotnosti sa odredbama i načelima Statuta Udruženja, i izrazio očekivanje da će se predsednici ustavnih sudova prilikom odlučivanja o predmetnom zahtevu rukovoditi isključivo principima vladavine prava i demokratije i objektivnim pravnim kriterijumima i načelima UN. Ustavni sud Srbije istakao je da je saglasno Ustavu RS i Rezoluciji SB UN 1244 (1999) AP KiM sastavni deo Republike Srbije. I pored toga, zahtev tzv. Ustavnog suda Kosova je na glasanju dobio potrebnu minimalnu većinu i usvojen je sa 14 glasova za, 9 protiv i 4 uzdržana, od 27 država članica sa pravom glasa, što predstavlja manje od trećine ukupnog broja ustavnih sudova članova Udruženja (47).

Tokom Kongresa, predsednica Ustavnog suda Srbije Snežana Marković je imala bilateralne susrete sa predstavnicima većeg broja delegacija i to iz Rumunije, Moldavije, Maroka, DR Kongo, Mauritanije, Libana, Kambodže, Egipta, Švajcarske.

Na kraju Kongresa, potpredsednica Ustavnog saveta Senegala predala je predsedavanje Udruženjem predsedniku Ustavnog suda Rumunije za period 2025-2028, a čiji će program za naredni trogodišnji period biti fokusiran na temu „Ustavna demokratija.“ 

Deseti kongres Udruženja ustavnih sudova frankofonije